Grupa wsparcia

Towarzyszenie w cierpieniu

Od kilku miesięcy przy Hospicjum św. Kamila w Bielsku–Białej działa grupa wsparcia dla osób, które przeżywają żałobę po śmierci kogoś bliskiego. Jak wyglądają spotkania takiej grupy?

Spotkania odbywają się raz w miesiącu i trwają około godziny. Prowadzą je dwie lub trzy osoby przeszkolone w zakresie udzielania wsparcia w żałobie. Jestem jedną z tych osób. Przychodzą ludzie, którzy stracili kogoś bliskiego... Rozmawiamy na tematy, które podyktowało nam życie, nie ma treści z góry narzuconych. Mogę śmiało powiedzieć ,,nam”, ponieważ sama również straciłam bliską osobę… Dzielimy się naszymi doświadczeniami, tym co pomaga przeżyć trudny czas żałoby. Wspieramy się swoją obecnością, czasami nawet nie rozmową, ale cichym towarzyszeniem. Wszystkich członków grupy obowiązują ważne zasady, min. dyskrecja, unikanie oceniania innych. Takie wewnętrzne umowy dają poczucie bezpieczeństwa i sprawiają, że łatwiej jest się otworzyć i opowiedzieć o własnych przeżyciach.

Ale dlaczego rozmawiać na tak trudne tematy? Czy nie jest to rozdrapywanie ran i zadawanie sobie dodatkowego bólu?

Jak ktoś mądrze stwierdził: ,,Radość dzielona staje się podwójną radością, boleść dzielona staje się połową boleści” Można powiedzieć, że w tej myśli kryje się sens istnienia grup wsparcia.
To właśnie w czasie rozmów w gronie życzliwych osób można pozbyć się dużej części cierpienia. Można wypłakać to co dławi, dusi i ustrzec się przed wieloma chorobami, u których podłoża występuje ,,nieprzepracowana” żałoba, bo kiedy choruje nasza dusza, często zaczyna chorować też i ciało… łzy, które często powstrzymujemy w domu i kryjemy przed najbliższymi, mogą wreszcie znale¼ć ujście… Bycie z innymi, dzielenie się własnymi przeżyciami sprawia, że ból staje się mniejszy, a potem łatwiej się oddycha, lżej żyje. Niesiemy ulgę sobie, ale też innym. Grupa wsparcia to również miejsce, gdzie dzięki naszemu świadectwu przeżywania żałoby, ktoś może odnaleźć drogę do odbudowania własnego szczęścia.

Kto może przychodzić na spotkania grupy wsparcia? Kiedy i gdzie obywają się takie spotkania?

W spotkaniach może uczestniczyć każda osoba, która przeżyła śmierć kogoś bliskiego. Przychodzą ludzie w różnym wieku, zarówno z Bielska, jak i okolic. Pomoc jest całkowicie nieodpłatna. Zazwyczaj w naszym gronie jest również psycholog, dlatego dodatkowo w czasie spotkań lub bezpośrednio po nich można zasięgnąć fachowej porady specjalisty.

Spotkania odbywają się najczęściej w pierwsze czwartki miesiąca o godzinie 17.00., przy kancelarii Kościoła pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Bielsku – Białej (u księży Salwatorianów).

Mam nadzieję, że nasza pomoc, którą oferujemy będzie zataczała coraz to szersze kręgi i docierała do wszystkich, którzy przeżywają żałobę po stracie bliskiej osoby.

Katarzyna Szkucik - Rewaj

Aby potwierdzić termin spotkania proszę dzwonić do p. Marii Sobuń pod numer tel. 796 332 165.

Nasze hospicjum

Stowarzyszenie
"Hospicjum św. Kamila
w Bielsku-Białej"

ul. NMP Królowej Polski 15
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33/ 811 03 67
e-mail: zarzadkamilbb@vp.pl

NIP 547-210-59-44
REGON 241158869

Konto bankowe
ING Bank Śląski
nr 15 1050 1070 1000 0023 4115 9347

wpis do Księgi rejestrowej
podmiotów wykonujących

działalność leczniczą
pod nr 000000025415

Polecamy