Praca zespołu domowej opieki nad terminalnie chorym pomimo fachowego i kompetentnego przygotowania jego członków jest trudna, wyczerpująca i szczególnie narażona na stresy.
Działalność hospicyjna polega więc nie tylko na stworzeniu systemu wsparcia dla chorego i jego rodziny, polega także na pomaganiu sobie wzajemnie w zespole hospicyjnym w celu uniknięcia objawów złego przystosowania się do posługi w hospicjum. Bardzo istotna jest tu zdolność empatii, czyli wczucia się w psychikę współposługującego wolontariusza, umiejętność obserwacji, a także nawiązywania serdecznych więzi.
Należy:
W oparciu o podane zasady przeciwdziałania zespołowi wypalenia, wolontariusze bielskiego hospicjum wypracowali własne sposoby i formy rekreacji. Budują między sobą więzi przyjacielskie i pogłębiają je poprzez wzajemną pamięć o własnych uroczystościach, takich jak: urodziny, imieniny czy jubileusze łączone często ze spotkaniami towarzyskimi. W hospicjum są organizowane spotkania opłatkowe i dzielenie się „święconym”. W comiesięcznym spotkaniu organizacyjno-formacyjnym jest czas na podzielenie się swoimi doświadczeniami, trudnościami i problemami. Zawsze istnieje możliwość zwrócenia się o pomoc do innych wolontariuszy. Niektórzy czynnie uprawiają sport. Organizuje się wspólne wycieczki górskie i ogniska. Od kilku lat, co roku w wakacyjnym czasie, grupa wolontariuszy wyjeżdża na wspólny kilkunastodniowy urlop.
Stowarzyszenie
"Hospicjum św. Kamila
w Bielsku-Białej"
ul. NMP Królowej Polski 15
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33/ 811 03 67
e-mail: zarzadkamilbb@vp.pl
Konto bankowe
ING Bank Śląski
nr 15 1050 1070 1000 0023 4115 9347
wpis do Księgi rejestrowej
podmiotów wykonujących
działalność leczniczą
pod nr 000000025415