Wystąpili dla naszego hospicjum i... porwali do nieba

Burza oklasków i ocierane ukradkiem łzy wzruszenia zakończyły 11 listopada wieczorny koncert młodych muzyków dla Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej.
Po raz kolejny uczniowie klasy wokalnej i organowej Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej II stopnia w Bielsku-Białej oraz połączone chóry DSO i Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej wraz z chórem Hejnał z Mazańcowic, pod kierunkiem Krzysztofa Przemyka, wystąpili z porywającym koncertem charytatywnym dla wolontariuszy i podopiecznych Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej. Koncert odbył się wieczorem w sobotę 11 listopada w kościele św. Maksymiliana w Aleksandrowicach.

- Hospicjum św. Kamila to grupa tych szaleńców, którzy bezinteresownie służą w domach chorującym w bardzo poważnym stanie choroby, często jest to okres terminalny. To ogromna psychiczna i fizyczna ofiara ze strony tych, którzy towarzyszą bardzo często odchodzeniu ludzi na tamtą stronę. Sam bylem świadkiem wielokrotnie, jak sami chorzy czy bliscy odnajdywali się w tych sytuacjach krzyża, który czasem tak uderza człowieka, że jest mu trudno się z nim pogodzić, normalnie funkcjonować i sensownie poukładać to, co się dzieje. Tym bardziej dziękuję wszystkim wolontariuszom, jak i tym, którzy zaangażowali się w ten koncert, wszystkim obecnym, którzy zechcą złożyć ofiary - mówił ks. prał. Stanisław Wawrzyńczyk, proboszcz aleksandrowickiej parafii, zachęcając do hojnego otwierania portfeli i wrzucania datków do skarbonek, z którymi stanęli wolontariusze hospicjum.
Uczestnicy koncertu wysłuchali m.in. arii "Every Valley Shall Be Exalted" z oratorium "Mesjasz" G.F. Händla w wykonaniu Piotra Brożka z klasy Barbary Bielaczyc, utworów organowych J.S. Bacha w wykonaniu Dawida Górnego z klasy Tomasza Gronkowskiego, opracowania chorałowego pieśni adwentowej "Hejnał wszyscy zaśpiewajmy" Bolesława Szabelskiego, wykonanego przez Dominika Bocka z klasy Michała Duźniaka. Po tej części Kamilla Gicala, Zuzanna Kłaptocz i Piotr Brożek zaśpiewali opracowania modlitwy "Ave Maria" autorstwa Michała Lorenca, Gabriela Faure'a i Franciszka Szuberta oraz pieśni "Pie Jesu" A.L. Webbera i "Panis angelicus" Cezara Francka. Wszystkich wokalistów przygotowała Barbara Bielaczyc, zaś przy organach akompaniował im Tomasz Gronkowski.
Kolejne utwory - tym razem organowe - prezentowali Józef Lach z klasy Urszuli Jasieckiej-Bury i Wojciech Zarzyka z klasy Michała Duźniaka,W drugiej części koncertu połączone chóry - pod kierunkiem Krzysztofa Przemyka, z akompaniamentem Aleksandry Klimasary - zaśpiewały "Powszechną spowiedź” Wacława z Szamotuł, "To miłość" Jana Krutula, "Hymn III Tysiąclecia" Mikołaja Gałęckiego oraz - na finał - "Alleluja" z oratorium "Mesjasz" Händla.
Na zakończenie koncertu szefowa hospicjum Anna Byrczek dziękowała za kolejny udział młodych muzyków w międzynarodowym przedsięwzięciu "Głosy dla hospicjów", którego wyrazem był aleksandrowicki koncert. Dziękowała im także za to, że tak hojnie chcieli podzielić się swoimi talentami w 25. roku istnienia hospicjum. Młodzi artyści zostali obdarowani przez wolontariuszki czerwonymi różami.

tekst i zdjęcie: Urszula Rogólska

Źródło: http://bielsko.gosc.pl/doc/4310537.Wystapili-dla-hospicjum-i-porwali-do-nieba

Nasze hospicjum

Stowarzyszenie
"Hospicjum św. Kamila
w Bielsku-Białej"

ul. NMP Królowej Polski 15
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33/ 811 03 67
e-mail: zarzadkamilbb@vp.pl

NIP 547-210-59-44
REGON 241158869

Konto bankowe
ING Bank Śląski
nr 15 1050 1070 1000 0023 4115 9347

wpis do Księgi rejestrowej
podmiotów wykonujących

działalność leczniczą
pod nr 000000025415

Polecamy