Majówka Rodziny Hospicyjnej

Do tradycji zespołu domowej opieki nad terminalnie chorymi w Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej należą rekreacyjne spotkania i wycieczki. Mają na celu stworzenie systemu wsparcia dla członków zespołu hospicyjnego, stworzenie warunków do odprężenia, po trudnych i wyczerpujących zajęciach przy chorych i pogłębienie więzi między członkami zespołu.

W ostatnią sobotę maja br. wspólną wyprawę rekreacyjną zorganizowali wolontariusze Hospicjum św. Kamila Anna i Benedykt Samolowie. Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Pawła na Oś. Polskich Skrzydeł w Bielsku-Białej, dokąd cały zespół hospicyjny wraz z prowadzącą zespół dr Anną Byrczek zaproszony został przez proboszcza parafii ks. Marcina Aleksego, który krótko przedstawił uczestnikom historię kościoła oraz omówił jego wystrój. Po tym wprowadzeniu w mury i dzieje kościoła w kaplicy kościelnej odbyła się Eucharystia sprawowana przez kapelana Hospicjum ks. Andrzeja Pacholika SDS przy udziale ministrantów, wnuków państwa Samolów. W wygłoszonym kazaniu ks. Andrzej nawiązując do postaci św. Pawła Apostoła przyrównał trudy jego misji do trudów misji hospicyjnej, podziękował Panu Bogu oraz Matce Bożej za dar hospicjum, prosił o potrzebne łaski dla hospicyjnego zespołu dla swojej posługi, aby umiał służyć dalej z sercem Bogu i drugiemu, potrzebującemu człowiekowi. Po Mszy Św. ks. proboszcz parafii zaprosił uczestników na agapę przy stole,  skąd po pokrzepieniu duchowym i fizycznym udano się do wyjątkowego Muzeum Fauny i Flory Morskiej w Jaworzu obok Gimnazjum nr 1 im. gen. St. Maczka.

Znajdujące się w muzeum zbiory fauny i flory mórz południowych podarowane zostały jaworzańskiej szkole przez jej absolwenta bosmana Erwina Pasternego, pływającego po wszystkich morzach świata, zawijając do portów prawie wszystkich kontynentów. Jego pasją było łowienie i preparowanie złowionych okazów morskich zwierząt, które ostatecznie przekazał szkole. Zobaczyć tu można było różne ryby i zwierzęta morskie m.in.: rekiny, płaszczki, mureny, żabnicę, węże, żółwie, bezkręgowce, szkarłupnie, rozgwiazdy, jeżowce, wężowidła, skrzypy, skoczki mułowe, skorpiony, pancerniki, małże - amułki i sercówki, oraz wiele innych. Ciekawe były również opowieści przewodnika po muzeum uzupełnione filmami. Po zwiedzeniu tego unikatowego na Podbeskidziu Muzeum, jedynego takiego na południu Polski, pojechaliśmy do Świętoszówki, gdzie grupę przyjęli  Samolowie – wolontariusze Hospicjum św. Kamila. A tu znów niespodzianka. W pięknie uformowanym i bajecznie ukwieconym ogrodzie, przy fontannie, kapliczce MB Ratującej - cennej pamiątce rodzinnej, gości przywitał zespół regionalny z DK w Międzyrzeczu Górnym pod kierunkiem Janusza Kobzy, grając i śpiewając pieśni folkloru Beskidu Śląskiego i Żywieckiego.

Był też czas na modlitwę. Nabożeństwo majowe poprowadził ks. Andrzej, aby na koniec pobłogosławić i poświęcić zebranych wodą święconą przywiezioną z Lourdes. Gospodarz opowiedział nam wzruszającą historię figury MB Ratującej. A potem zaczęła się wesoła zabawa przy grillowanych kiełbaskach i innych przysmakach. Był to czas spędzony na modlitwie, podziwianiu niezwykłej przyrody, w otoczeniu przychylnych i zaprzyjaźnionych, otwartych ludzi, którzy na co dzień wiele godzin poświęcają najbardziej potrzebującym. Bóg zapłać organizatorom za to potrzebne dla ciała i ducha ubogacające spotkanie, wnoszące radość i uspokojenie.

Tekst Urszula i Andrzej Omylińscy

źródło: http://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/z-regionu/1029-majowka-rodziny-hospicyjnej