Rodzinne kolędowanie

Stoły pięknie nakryte, światło betlejemskie świeci, wigilijne potrawy przygotowane przez uczestników spotkania, choinka przyciąga wzrok, opłatki czekają. Wokół rodzinna atmosfera. To wolontariusze Hospicjum św. Kamila w grudniowy wieczór świętują w gościnnej parafii Salwatorianów pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, gdzie mają swoją siedzibę. Zebrani serdecznie witają bp seniora Tadeusza Rakoczego, proboszcza parafii ks. Michała Pastuszkę, poprzedniego proboszcza ks. Piotra Schorę.

Rozpoczynając to wigilijne spotkanie bp Tadeusz m.in. stwierdził: „Spotykamy się dziś w oktawie Bożego Narodzenia jako dzieci jednego Ojca, którego imieniem jest Miłość. To podstawowa prawda o Bogu, który stał się człowiekiem”. I dalej kontynuował: - „Zebraliśmy się w tej pięknej wspólnocie, aby z opłatkiem w ręku złożyć sobie życzenia. I w tej radosnej chwili pozdrawiam  serdecznie koordynatorkę Hospicjum św. Kamila lek. med. Annę Byrczek oraz duszpasterzy księży Edwarda Laska, Waldemara Pszenicznego, Andrzeja Pacholika. Sercem i modlitwą obejmuję wszystkich wolontariuszy a wśród nich lekarzy, pielęgniarki, farmaceutki, psychologów, kapelanów i personel niemedyczny. Imponujący jest doprawdy Wasz dorobek. Od początku istnienia tego Hospicjum objęliście troskliwą pomocą ponad 4 tys osób. To wspaniałe dzieło. I towarzyszy wam w tej pięknej samarytańskiej posłudze postać św. Kamila, włoskiego zakonnika, żyjącego w II połowie XVI w. oddanego bezgranicznie chorym i cierpiącym ludziom, w których twarzach widział oblicze samego Chrystusa. I można powiedzieć, że ten święty jest dla naszych czasów ważnym znakiem i równocześnie wyzwaniem, zachętą”.

Zapewnił obecnych, że są żywą Ewangelią, ponieważ noszą w sercach miłość gotową służyć innym i podziękował Bogu miłosiernemu za ich posługę dla najbardziej potrzebujących. Kończąc swoje wystąpienie złożył serdeczne życzenia: „Niech w Waszych domach, wśród najbliższych panuje miłość, wierność Bogu i rozwijają się wszystkie dary poczynając od zdrowia po wszystkie inne, te co dobre, piękne i potrzebne”. Po tych serdecznych słowach,  przełamano się opłatkiem i składano wzajemne życzenia. Słowa wdzięczności i podziękowania za długoletnią współpracę wszystkim wolontariuszom złożyła też lek. med. Anna Byrczek, założycielka i kierująca zespołem hospicyjnym św. Kamila. Dziękowała też ks. Piotrowi Schorze za przygarnięcie pod dach parafii NMP KP powstałego przed laty Hospicjum oraz kontynuującemu tę gościnę, obecnemu jej proboszczowi ks Michałowi Pastuszce.

W imieniu wolontariuszy podziękowanie za wygłoszone przez bp Tadeusza słowo złożył Benedykt Samol stwierdzając, że wspólne świętowanie, modlitwy a także rekreacyjne wycieczki i pielgrzymki są potrzebnym wsparciem, do odreagowania przeżywanego stresu, podczas niesienia pomocy chorym, wyzwalają większa energię do działań na rzecz chorych i cierpiących. Potem rozległy się kolędy, śpiewano długo i żarliwie, świadcząc o głębokim, prawie rodzinnym zjednoczeniu wspólnoty hospicyjnej.

Tekst i fotografie: Urszula i Andrzej Omylińscy

źródło: http://gwiazdkacieszynska.pl/gwiazdka/z-regionu/530-koledowanie-rodzinne

Nasze hospicjum

Stowarzyszenie
"Hospicjum św. Kamila
w Bielsku-Białej"

ul. NMP Królowej Polski 15
43-300 Bielsko-Biała
tel. 33/ 811 03 67
e-mail: zarzadkamilbb@vp.pl

NIP 547-210-59-44
REGON 241158869

Konto bankowe
ING Bank Śląski
nr 15 1050 1070 1000 0023 4115 9347

wpis do Księgi rejestrowej
podmiotów wykonujących

działalność leczniczą
pod nr 000000025415

Polecamy