Głosy z sercem dla hospicjum

Uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i słuchacze Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej wystąpili dla Hospicjum św. Kamila.
W ramach ogólnopolskiej akcji "Głosy dla hospicjów", dla bielskiego Hospicjum św. Kamila w aleksandrowickim kościele św. Maksymiliana wystąpili uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej i słuchacze Diecezjalnego Studium Muzyki Kościelnej, których dyrektorem jest ks. Sławomir Zawada.

Podczas koncertu, składającego się z trzech części wystąpili soliści - organiści i śpiewacy, a następnie chór obu szkół.
Jako pierwsi wystąpili uczniowie Diecezjalnej Szkoły Organistowskiej: Dominik Bocek z klasy Urszuli Jasieckiej-Bury, Dawid Górny - uczeń Tomasza Gronkowskiego i Wojciech Zarzyka z klasy Michała Duźniaka.
Następnie soliści studium zdobyli serca słuchaczy swoimi wykonaniami słynnych pieśni. "Alleluja" Mozarta zaśpiewała Kornelia Szczypka z klasy Barbary Bielaczyc, "Ave Verum" - Natalia Micor, uczennica Sebastiana Gabrysia, a "Panis Angelicus" Cezara Francka - Piotr Brożek również uczeń Barbary Bielaczyc.
Występy solistów dopełnił występ połączonych chórów obu diecezjalnych szkół pod dyrekcją Anny Ostrowskiej. Zaśpiewali chorał adwentowy: "Ku nam się o Zbawco zbliż", hymn "Ave Verum" w opracowaniu Camille Saint-Saens i "O salutaris Hostia" Lavinio Virgiliego.
Słuchacze nagrodzili artystów długimi oklaskami, a wolontariuszki wraz z szefową hospicjum lek. med. Anną Byrczek, wręczyły im czerwone róże i upieczone przez wolontariuszki pierniczki.
Do hojnego otwierana serca i… portfeli dla codziennej działalności wolontariuszy zachęcał proboszcz parafii ks. prałat Stanisław Wawrzyńczyk.

Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, dla którego wystąpili artyści, to wspólnota tworzona przez wolontariuszy różnych zawodów, działająca od 1992 r. Obejmuje opieką chorych w zaawansowanym okresie choroby nowotworowej na terenie Bielska-Białej i okolic.
Zespół Hospicjum to obecnie 75 wolontariuszy, w tym 10 lekarzy, 9 pielęgniarek, a także psycholog, farmaceuta, fizjoterapeuta oraz wolontariusze niemedyczni, profesjonalnie przygotowani do tej posługi.
Duchową opiekę nad chorymi i ich rodzinami, a także nad zespołem hospicyjnym sprawuje trzech kapelanów: ks. Edward Lasek SDS, ks. Waldemar Pszeniczny SDS i ks. Andrzej Pacholik SDS.
- Do chwili obecnej objęto opieką ponad 4000 chorych. Równocześnie w opiece przebywa przeciętnie ok. 50-60 chorych. W każdym miesiącu obejmowanych opieką  jest 10-15 nowych chorych, kilkunastu do 20 - umiera - wyjaśnia szefowa hospicjum Anna Byrczek. - Rodziny hospicyjne i osoby pogrążone w żałobie, hospicjum zaprasza do uczestniczenia w grupie wsparcia, na spotkania modlitewne i inne, co owocuje czasami pozyskaniem nowych wolontariuszy, lub członków Hospicyjnego Ruchu Modlitewnego. Działanie Hospicjum św. Kamila nie byłoby możliwe bez ogromnego wsparcia Kościoła, samorządu bielskiego, wielu darczyńców i ludzi dobrej woli.

źródło: http://bielsko.gosc.pl/doc/3563686.Glosy-z-sercem-dla-hospicjum