Troszczymy się o siebie wzajemnie

W dniu 27 sierpnia br. rodzina hospicyjna św. Kamila wybrała się do Ustronia pod przewodnictwem Benedykta Samola. Spotkanie rozpoczęło się Mszą Św. w kościele oo. Dominikanów pw. NMP Królowej Polski w Ustroniu – Hermanicach, którą odprawił kapelan Hospicjum św. Kamila ks. Andrzej Pacholik.

Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej, działa już 24 lata, a od 2009 r jako Stowarzyszenie, nieustannie pod kierownictwem jej założycielki lek. med. Anny Byrczek. Obejmuje domową opieką w terminalnym okresie  choroby nowotworowej chorych z terenu Bielska-Białej i okolic, udzielając im pomocy medycznej, duchowej i psychologicznej oraz ich rodzinom. Opieka ta jest bezpłatna i udzielana wyłącznie przez wolontariuszy. Siedziba domowego Hospicjum św. Kamila od początku jego działalności znajduje się przy parafii Salwatorianów pw. NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej.

Zrzeszeni w tej wspólnocie ludzie dobrej woli, gotowi działać społecznie, sami też wymagają odpowiedniego wsparcia i rekreacji, aby móc wczuwać się z miłością w psychikę chorego. Toteż organizuje się  dla nich różne formy czynnego wypoczynku.
Modlitwą objęto obecnych pacjentów hospicjum i tych którzy już odeszli do Pana. W wygłoszonym kazaniu ks. Andrzej podkreślił duże znaczenie aktywnego wypoczynku na łonie przyrody szczególnie potrzebnego tym, którzy łączą pracę zawodową z działalnością charytatywną. Zachęcił również do modlitewnej nowenny za dar hospicjum. Na zakończenie Eucharystii uczestnicy otrzymali pamiątkowy obraz MB Hermanickiej – Matki Słowa Bożego, której koronacja planowana jest w październiku br. Historię obrazu oraz kościoła przybliżył nam o. Jerzy Latawiec OP i zaprosił wszystkich na agapę w rozległym, przykościelnym ogrodzie.
Po duchowym wzmocnieniu i poczęstunku domowymi wypiekami, rodzina hospicyjna wyruszyła do Muzeum Ustrońskiego im. J. Jarockiego, aby poznać historię Ustronia, rozwoju tutejszego przemysłu, urokliwych ekspozycji regionalnych ubiorów i dawnego Ustronia.
Była też okazja do zwiedzenia drugiego ustrońskiego Muzeum im. Marii Skalickiej, bibiofilki, kolekcjonerki dzieł sztuki, społecznika i działacza kultury. Zwiedziliśmy również pijalnię wód „Ustronianka”, gdzie napiliśmy się zdrowej mineralnej wody pełnej jodu, magnezu, wapnia i potasu. Największą atrakcją dnia był wyjazd kolejką linową na Czantorię, gdzie odbywał się festiwal „Góra kolorów”. Odbywały się  tam występy kapel góralskich,  działały stoiska z pamiątkami, punkty gastronomiczne, wielu amatorów miał tor saneczkowy oraz stok do opalania. Dla każdego było coś miłego.
Na kolejne spotkanie modlitewne zespół hospicyjny umówił się na ostatnią sobotę następnego miesiąca. Przypomniano również o propagowaniu Hospicyjnego Ruchu Modlitewnego. To wspólnota, która trwa przed Bogiem tworząc łańcuch nieustannej modlitwy przez całą dobę. Każdy uczestnik Ruchu modli się do Boga raz w tygodniu przez pół godziny, o stałej porze dnia lub nocy za chorych, cierpiących, konających oraz tych, którzy  śpieszą potrzebującym z pomocą.
Zgłoszenie do Hospicyjnego Ruchu Modlitewnego można dokonać wypełniając deklarację, która jest do pobrania w kościele NMP Królowej Polski, więcej informacji można uzyskać na stronie Hospicjum św. Kamila w Bielsku-Białej: http://hospicjum.sds.pl/index.php/rodziny-hospicyjne
Stowarzyszenie Hospicyjne św. Kamila chętnie przyjmie też nowych wolontariuszy na rozpoczynającą się kolejną edycję kursu na wolontariusza. Informację na ten temat można uzyskać również na stronie internetowej:

Tekst: Urszula i Andrzej Omylińscy
Źródło: http://gwiazdkacieszynska.pl/strona-troszczymy_sie_o_siebie_wzajemnie.html