Pop-Oratorium o Bożym Miłosierdziu

Zespół Muzyki Sakralnej „Lumen” z Poznania został zaproszony do kościoła pw NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej, aby uświetnić uroczystą Eucharystię z okazji srebrnego jubileuszu kapłaństwa, który obchodził ks. Tomasz Chudy, tutejszy parafianin.
Po Mszy św. 8 maja 2016 r zespół „Lumen” w połączeniu z chórem „Kantyka” z Bystrej Śląskiej, staraniem ks. Jubilata, wystąpił z koncertem charytatywnym na rzecz Hospicjum św. Kamila działającego przy parafii NMP Królowej Polski.

Lumen to Zespół Muzyki Sakralnej, w którym koncertuje cała rodzina kompozytora, aranżera Zbigniewa Małkowicza. Oprócz kompozytora działają w nim wokalistki – żona Marzena Małkowicz, córka Aleksandra Małkowicz-Figaj, syn Michał jest perkusistą, na gitarze basowej gra zięć Marcin Figaj a na gitarze klasycznej synowa Paulina Wiśniewska – Małkowicz, wraz z grupą zaprzyjaźnionych muzyków. Łączy ich razem jedno – chcą śpiewać i grać dla Pana Boga. Współpracują z licznymi orkiestrami i chórami koncertując w kraju i za granicą.

W koncercie charytatywnym w kościele NMP Królowej Polski zespół Lumen z solistami i chórem „Kantyka” wykonał POP Oratorium „Miłosierdzie Boże” na które składało się szereg songów z poprowadzoną między nimi narracją słowną ze słowami orędzia przekazanego św. Faustynie, w którym Pan Jezus mówi ludzkości o swoim Miłosierdziu.
M.in usłyszeliśmy songi: „Veri Sancte Spiritus”, „Bądź uwielbiony”, „Zdrój Bożej miłości”, „Okaż mi Boże miłosierdzie”, „Dzięki Ci, Boże”, „Komunia Św.”, „Pieśń o Bogu ukrytym”, „Maryja Przewodniczką”, „Dopomóż mi, Panie”, „Będę śpiewać na wieki”, w pięknym wykonaniu solistów – Joanny Koniecznej, Aleksandry Małkowicz-Figaj i Marka Bałaty.

Nad całością czuwał i dyrygował Tadeusz Wicherek. Przybliżono nam słowem i muzyką najpiękniejszą tajemnicę wiary, jaką jest tajemnica miłości miłosiernej Boga do człowieka. Przemówiła do nas na nowo św. Faustyna swoimi tekstami z Dzienniczka, abyśmy się zachwycili Bogiem, który jest bogaty w miłosierdzie. Była też okazja do nabycia płyt CD z nagranym koncertem POP Oratorium kompozytora Zbigniewa Małkowicza.

Ten wyjątkowy koncert tak znakomitego zespołu, po wystąpieniu którego można było wesprzeć ofiarą Hospicjum św. Kamila, na długo pozostanie w naszej pamięci.

Słowa uznania należą się organizatorom za zorganizowanie tego spotkania, które dostarczyło słuchaczom tak mocnych przeżyć i zachęciło do ufności w miłosierdzie Boże.

Tekst i fotografie Urszula i Andrzej Omylińscy

źródło: http://gwiazdkacieszynska.pl/strona-koncert_zespolu_lumen_w_parafii_nmp_krolowej_polski_cz_1.html